Aneb jak vypadá soudobý komunismus:

…Který vlastně nevypadá jako komunismus.

Bez víza ani ránu, holka

Minsk je nejnedobytnější evropské město: díky novému zákonu ledna 2017 můžete do Běloruska na pětidenní vízum, které se ovšem vztahuje pouze pokud do země vstopuíte prostřednictvím National Airport Minsk (ano National, čili národní, nikoli mezinárodní letiště), a létá tam samozřejmě, až na pár výjimek, národní dopravce Belavia. Letadlo, co vypadalo téměř jako náš soukromý tryskáč nás dopravilo z Vilniusu do Minsku za půl hodinku, let proto vypadal zhruba takto: pásy, prosím , áá, vzlétli jsme, bonbonek, vodička, pásy a přistáli jsme – cesta z letiště do města je delší, mimochodem.

Minsk –  nejlepší kavárenský ráj od Čech na východ?

Litva prostě centrum kávy není. A překvapivě to nebylo ani Oslo, od kterého byste to podle všech možných průvodců čekali. Za centrum kávy od Czechie na východ prohlašuji Minsk. Flat white, vlastní hrníčky, zástěrky, lokální pražírny a milá amosféra, to jsou kavárny ve městě, kde bychom to sotva čekali a plni předsudků čekali pouze turecké záchody.

Co se týče těch záchodků, tak revoluce používání toalet tu již probíhá, nicméně Molly rychle vycoufala, když v opeře nechtě vešla na, pro nás nezvyklý, typ toaletech. A o toaletách obecně až někdy příště, protože tohle téma je prostě pecka!

Ale nenechte se zmýlit, vodka je stále drink číslo jedna. (Dokonce nás u večeře, teda jak se to vezme nás – jenom muže, zvali rusové od dalšího stolu na panáky)

Od opery ke street art

Pokud má Minsk sloužit jako výstavní skříň BěloRuska, pak se to daří. Ale jak správně tušíte, za hranicemi dvou milionového města to už je jiná píseň, nejspíš žalm. Nicméně vše, co jsme viděli v centru dění Běloruska nás nadchlo, opera v národní opeře, procházka uměleckou částí města i pohled na rozestavený stadion pro nadcházející olympiádu – či Evropské hry 2019.

Minsk to be

Leninů není nikdy dost. Toto pravidlo platí v Minsku. Dejme ho do podchodu, na náměstí, na hrníček i kachlíček. A v žádném případě si nikdo nesmí dovolit neuctivou fotku, proto, když si před statní budovou fotíte jeho krásnou bystu, už se na vás hrne ochranka. A co se údajně několikrát stalo, bylo zatčení za focení na nepatřičných místech. Právě proto jsme čekali, že budu právě já uvězněna, nicméně žádná z fotek, které jsem tam pořídila nevyvolali až tak vysokou míru hvěvu. Což mě v jistý moment docela i mrzelo.

Minsk je město, které stojí za vidění a ty trable a starosti, že budete deportováni už na letišti, protože jste nesplnili podmínky vpuštění do země, i nesnesitelná délka letu za ten výlet stáli!