Ženy:

Zdejší lidé mě docela fascinují, kupříkladu nedokážu posoudit, zda ženy jsou v očích mužů objektem touhy, moci či jsou to utlačované krásky, které si vynahrazují veškerý útlak nejmodernějšími kousky oblečení.

O zdejším překvapivě skvělém stylu se rozepíšu jindy, dnes na řadu přijde totiž jiné téma a to: ženy ve službách.

Všude, kam se podívám, vkročím, zaběhnu – jsou ženy. Totálně ovládají zdejší služby, od prodavaček v obchodě, kavárně, lékárně, v tiskárně, řidiček autobusu a taxi až po přednášející ve škole. Všude se o vás starají ženy. A já se ptám, kde jsou muži?!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hádám se, že tenhle grafík nám ledacos vysvětlí:

A to, že v Litvě je prostě mužů méně. Podle dat z 2012, ve Vilniusu na 123 žen připadá 100 mužů. Takže se holky musí pěkně otáčet, aby nějakého krasavce ulovily. A taky nám to z malé části odpovídá na otázku, proč všechny služby vykonávají ženy – mužů je prostě málo.

Zrovna včera jsme se s Bernardem, studentem z Brazílie a obdivovatelem litevských žen bavili o tom, jak zdejší společnosti je velmi úzkoprsá. Bernardo měl velmi zajímavý postřeh, že zde nevidíte smíšené skupinky přátel: vždy je to skupinka žen nebo mužů. A taky jsme nikdo za celý pobyt neviděli ani jednoho zástupce LGBT komunity, tak upjatá tato společnost je.

Otázku, kde jsou litevští muži jsem sice nezodpověděla, zase jsme se dostali někam jinam.