Aneb víkendový výlet do Lotyšské (metro) pole:

Na další výlet jsme s Erasmus rodinou vydali do Lotyšské Rigy, z Kaunasu je to víceméně kousíček. Motorovým vozidlem o čtyřech kolech po dálnici kolem čtyř hodin. Zvažovali jsme, zda se vydat autobusem nebo autem, nakonec vyhrálo auto, jelikož jsme se rozhodli k výletu připojit ještě návštěvu lotyšského pobřeží a poutního místa na litevském území.

 

Čauky Rigo

V rámci naší Erasmus rodinky jsme si krásně rozdělili, teda ono to spíš přirozeně vyplynulo, role. Je vlastně úplně jasné, kdo jsou děti : Tvrdohlaví Francouzi, se kterými hnout dá setsakramentsky zabrat; neutišitelní španělé. A pak já, mamka :D. Přestože se občas vytáčíme, máme se skutečně ze srdce rádi.

Jelikož část má předměty až do pátečního večera, opustili jsme Litvu až v pátek večer, do sousední metropole jsme se dostali něco po půlnoci.

Všichni, až na hladové Francouze – které raději podpoříte v tom, ať se jdou najíst, než abyste se dívali, jak jsou nabroušení, jsme si užili „alternativní procházku“ Rigou, organizovanou Žlutým kufrem. (11:00 komentovaná procházka Starým městem, 12:00 alternativní Riga. Sraz vždy před kostelem svatého Petra).

A tak jsme se dostali na zdejší trh, provoněný kysaným zelím, okurkami a další fermentovanou zeleninou, kterou jste netušili, že lze zkvasit. A taky ryby. Takže, jak bych to řekla, naprostá procházka oázou.

Dortík pro Stalina

Přes pomník holocaustu jsme se dostali až narozeninovému dárečku pro Stalina, který Stalin vlastně ani nedostal, a tak se z něho pod vlivem Chruščova stal namísto místa pro společný trh stalo centrum vědy. A dodnes třetí patro zdobí srp a kladivo <3.

Pobřeží a hurá domů

Tady prostě není slané moře! Tak jsem již podruhé podrobila baltské moře zkoušce slanosti a prostě není slané :D. Tamní pláže jsou rozlehlejší, než ty litevské, které jsme měli šanci navštívit a taky méně turistické.

Poslední zastávkou bylo poutní místo Hora křížů. Které nás nejprve překvapilo svou malou rozlohou, ale hnedle dostalo svou rozlehlostí a obsáhlostí. Potkala jsem české, slovenské, brazilské kříže a osudy tisíců, ne-li milionů lidí máte doslova na dosah.